MDF Nedir ?

MDF Nedir ?

Ev ve ofis gibi tüm yaşam alanlarında, giriş kapılarımızda, çelik kapılarımızda, villa kapılarımızda MDF, mobilya kısmında temel malzemeyi oluşturuyor. Yani, dokunduğumuz pek çok alanda MDF yer alıyor. Peki, aslında hayatımızın her anında kendine yer bulan ve doğaya daha yakın hissetmemizi sağlayan MDF nasıl üretiliyor?

MDF Nasıl Üretilir?

MDF levhaların çoğunu odun oluşturmaktadır. Sert ve yumuşak ağaçların belirli bir oranda karışımlarının çeşitli işlemlerden geçmesi sonrası elde edilen odun parçaları, yoğun buhar verilerek özel bıçaklar sayesinde liflerine ayrıştırılır. Daha sonra bu liflerin birbirine tutunmasını sağlayacak özel yapıştırıcılar ve sertleştiriciler lif ile karıştırılır. Kurutulan lifler, homojen şekilde üretilmek istenen ürünün özelliğine bağlı olarak serilir. Bu işlem sonrasında ilk presleme işlemiyle kabataslak hatları verilen levha, ikinci presleme ile uygun sıcaklık ve basınca tabi tutularak liflerin birbirine iyice yapışması sağlanır. Belirlenen soğuma süresini tamamlanmasının ardından istenilen kalınlığa ve pürüzsüz yüzeye sahip olmaları için zımpara işlemine tabi tutularak son kullanıma hazır hale getirilir.

MDF hangi ortam şartları altında kapı ve diğer ürünlerimizde seçilebilmektedir?

Standart boyutlarda üretilebilmesi, freze işlemlerindeki mükemmelliği, yüzey ve kenarlarından uygulanan vidaları iyi tutması, boyamada, PVC, ahşap kaplama vb. gibi yüzey uygulamaları için iyi bir zemin oluşturması MDF’yi ürünlerimiz de çoğunlukla kullanılan malzeme haline getirmiştir.

  • Dış ortam ile direkt teması olan durumlarda
  • Nemli ortamlarda

Ürünlerin yüzey verniğini ve MDF’nin ham özelliğini bozduğu için kullanılması kesinlikle tavsiye edilmemektedir.